• شعبده بازی

زمان اولین شعبده بازی که ثبت گردیده است به حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. طبق حکاکی‌های کشف شده در مصر باستان شعبده بازان با تردستی‌های خود در مقابل شخص اول دربار یعنی پادشاه او را سرگرم می‌کردند. این شروع اولین ترفند‌های تاریخ شعبده بازی بوده است و هدف آن هم تنها سرگرم کردن پادشاه بوده است.

 

  • گسترش هنر شعبده بازی

تقریبا تا قرون وسطی شعبده بازی تنها به دربار و پادشاه اختصاص داده می‌شد و تقریبا هر حاکم و پادشاهی برای خود یک شعبده باز زبردست داشت. در قرون وسطی شعبده بازان با سفر به نقاط مختلف و اجرای نمایش در حضور جمعی از مردم آنها را سرگرم کرده و از آنها پول دریافت می‌کردند. تاریخ شعبده بازی به این شکل در اکثر کشور‌ها در کوچه و بازار گسترش یافت و مردم از تماشای آن لذت می‌بردند. در آن زمان هنوز ابزار تردستی آنچنان متنوع نبود و حتی ماهر ترین شعبده باز‌ها نیز نمایش‌های تکراری را با مهارت خود برای بینندگان جذاب تر می‌کردند.

 

  • تحول ترفند‌ها و ابزار شعبده بازی

شعبده بازی بعد از دوره‌ی اوج خود به دورانی یکنواخت رسید که دیگر تردستی‌ها برای اکثر مردم تکراری و خسته کننده شده بود تا اینکه شخصی به نام رابرت هودین  که متولد فرانسه بود با ترفند‌های جدید و حیرت انگیز خود در آن زمان جانی دوباره به  هنر شعبده بازی داد.
ترفند‌های او عجیب و قیر قابل باور بود و همه را به صحنه میخکوب می‌کرد. همچنین رابرت هودین ابزار‌های جدیدی را برای شعبده بازی‌های خود به کار برد و بعد از آن این شخصیت را پدر شعبده بازی نوین شناختند. او شخصیتی بود که مسیر ترفند‌های شعبده بازی را متحول کرده است.

 

  • دوران افول شعبده بازی

در دوران ظهور دین مسیح و با برپا شدن کلیسا‌ها شعبده بازی از طرف کشیش‌ها  متهم به جادوگری شد و آن را بازی دست شیطان می‌دانستند دلیل آن هم این بود که شعبده بازی را با جادوگری یکی کردند. ولی با استقبال مردم و بالاتر رفتن سطح دانش در جامعه، توانستند فرق این دو را دریابند و به این ترتیب شعبده بازی از فراموش شدن نجات پیدا کرد.

 

  • دوره‌ی اوج شعبده بازی

دوره‌ی اوج علم شعبده بازی که با عنوان دوره‌ی طلایی شعبده بازی هم شناخته می‌شود. به اواخر قرن نوزدهم میلادی و اوایل قرن بیستم می‌رسد. در این دوره شخصیت‌هایی که دست به شعبده بازی می‌زدند به خوبی با شرایط آن آشنا بودند و تمام تلاش خود را برای به کار بردن اوج خلاقیت در صحنه انجام می‌دادند. همچنین شعبده بازان به شدت مشهور بودند و در میان افراد جامعه محبوبیت بالایی داشتند و موفقیت‌های تجاری زیادی را کسب کردند.

 

  • شخصیت های برتر شعبده بازی

توضیح اینکه کدام شخصیت ها بیشترین تاثیر را در تاریخ شعبده بازی گذاشتند شاید کمی سخت باشد اما برجسته ترین آنها بعد از گذشت سالها هنوز هم رابرت هودینی که پدر شعبده بازی نوین نامیده می‌شود است این شخصیت در ابتدا یک ساعت ساز بوده که شغل پدر خود را ادامه می‌داد.
او در ساختن ساعت نیز تبهر بالایی داشت و بهترین ساعت‌ها را تولید می‌کرد. بعد از مدتی به سمت شعبده بازی کشیده می‌شود و به آن علاقه پیدا می‌کند و با اجرا‌های حیرت آور و خلاقانه‌ی خود مردم را شگفت زده می‌نماید.
به گفته‌ی خودش در زمان اولین اجرای خود آنقدر خسته کننده و بد این کار را انجام داده است که قصد داشته به کلی از این کار کناره بگیرد ولی به دلایلی باز هم برای بهتر شدن شروع به تمرین کرد و تاثیر گذارترین شخصیت در این هنر شد.
دومین شخصیت که در اواسط قرن نوزدهم متولد شد و شناخته شده ترین فرد در شعبده بازی می‌باشد، دیوید کاپرفیلد است این شخص نیز از افرادی است که شعبده بازی سنتی را با شکلی نوین به اجرا می‌گذاشت و از محبوبیت بالایی برخوردار بود. دیوید کاپرفیلد شعبده بازی را در کودکی از پدربزرگش آموخت و به آن علاقه‌مند شد و با نبوغ خود در سن شانزده سالگی جزو بهترین شعبده بازان به شمار می‌رفت. او در این سن شعبده بازی را در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کرد و مردم عاشق تردستی‌های او بودند.

 

  • نتیجه گیری

شعبده بازی در ابتدا تنها برای شخص پادشاه و حاکمان اجرا می‌شد و مردم عادی از آن بهره‌ای نمی‌بردند. با گذشت زمان این هنر در دل کوچه و بازار جای گرفت؛ به طوری که شعبده بازان شب‌ها در کافه‌ها و بارها شعبده بازی‌های خود را انجام می‌دادند و با سفر کردن به نقاط مختلف باعث گسترش آن می‌شدند. شعبده بازی تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و با وجود قدمتی که دارد هنوز هم برای مردم جالب می‌باشد و مردم در اجتماع‌های خود با وسایل شعبده بازی یکدیگر را سرگرم می‌کنند.